Bel Ağrılarını Hafife Almayın

Türkiye nüfusunun yüzde 80’i hayatının belli bir döneminde bel ağrısı çekiyor ancak bunun için bir uzmana başvurmuyor. Bel ağrılarının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çeken  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk bel ağrılarının sebebinin omurgada yaşanan bozukluklardan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Toplumumuzda her 10 kişiden 8’inin yaşadığı yaygın bir hastalık olmasına rağmen bel ağrılarının tedavisi çoğu zaman ihmal ediliyor. Oysa bel ağrıları kimi zaman omurgadaki çok ciddi sıkıntıları işaret ediyor olabilir.

Fıtık sanılıyor
Omurganın, insan hayatı boyunca en çok yüke maruz kalan vücut bölümü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çağatay Öztürk; “Vücudumuz yaşadığı sıkıntıları bize her zaman açık ve net bir şekilde göstermez. Örneğin; toplumumuzda yaygın olarak görülen bel ağrıları, omurga rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. Oysa insanlarda bel ağrılarının fıtıktan kaynaklandığı şeklinde yaygın bir görüş söz konusu. Omurga ağrısı yaşayan bireylerin yarısında MRG sırasında boyun ve bel fıtığı görülüyor. Dolayısıyla da hastalar omurga ağrılarını sürekli olarak bel ağrısı ile karıştırıyor” diyor.

Erken teşhisle tedavi mümkün
Özellikle omurilik ve sinirlerin geçtiği kanalların daralması, sinirlerin sıkıştırması sonucu omurga kanalında yaşanan daralma bel ağrılarına sebep olabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk; “Omurlarda kayma ve biçim bozuklukları da bel ağrısı sebebidir. Bu omurga rahatsızlıklarında kişinin hareketleriyle beraber ağrı da artmaktadır. Bu hastalıkların ilerlemesi kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, yaşamını idame ettirmesinde olumsuz sonuçlar da doğurmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara sebep olabilecek bu ve bu gibi omurga rahatsızlıkları erken teşhis ve doğru yöntemlerle tedavi edilebiliyor” dedi.