Kadınlarda Görülen Kronik Kemik-Eklem Ağrıları

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk, kadınlarda görülen kronik bel-kas-eklem ağrılarını hafifletmenin yolunun doğru beslenme ve egzersizden geçtiğini söylüyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk, kadınlarda kronikleşen kas-eklem ve bel ağrılarının önüne geçmenin yollarını açıklıyor. Çağatay Öztürk’e göre özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen bel-kas ve eklem ağrıları yaşam kalitesini düşürebiliyor.
Genç kadınlarda görülen omurgada postür bozuklukları da sırt ağrılarına sebebiyet verebiliyor.

Sırt ağrısı şikayetleriyle başlıyor
Ani hareketler, yanlış duruş-oturuş-yatma-eğilme pozisyonları, vücut sağlığına uygun olmayan mobilyaların yanı sıra ofis ortamında aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmak, omurga sağlığı için tehdit oluşturur. Özellikle masa başı çalışan kadınlarda görülen sırt ağrıları fıtıktan kamburluğa, omurga eğriliğinden boyunda kas kısalmasına kadar pek çok rahatsızlığın habercisi olabiliyor.

Doğru beslenme ve spor ağrıları azaltıyor
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk, omurgaya binen yükü ve olası şekil bozukluklarını önlemek için spor yapmanın en iyi çözümlerden olduğunu söylüyor. Bel ağrısı ve kilitlenmeyi gidermenin etkili yollarından biri olarak ise pilates yapmayı gösteriyor.
Vücudun doğru hızlandırılması, (posture) kasların eşit kullanımı ve yapılandırılması temel prensibi ile etkin sonuca ulaşmak için pilates’le birlikte yoga da fayda sağlayan sporlar arasında. Yapılan spor ile birlikte beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmek birçok kas ağrısının önüne geçiyor.